Zimní pneumatiky? “U nás skoro nikdy nesněží, jezdím jen na krátké vzdálenosti, většinou ve městě”. Spousta lidí takhle přemýšlí, zda je nutné investovat peníze za další sadu pneumatik.

Důležitá informace: “Letní” gumárenské směsi ztvrdnou při nízkých teplotách a tím dochází ke zhoršení přilnavosti k povrchu vozovky. Zimní pneumatiky mají naopak směsi “měkčí”, takže jsou schopny přilnavosti i na vozovce pokryté sněhem či ledem. Z toho jasně vyplývá, že už trochu kratší brzdná dráha může být přes vynaložené finance výhodná. A i zimní pneumatika, které má vzorek sjetý na 4 mm, je stále bezpečnější než pneumatika letní použitá v zimě.

Profil

I od nejlepší pneumatiky nemůžete čekat zázraky, pokud má sjetý vzorek. Zejména v blátě a na sněhu je hluboký dezén nutný, protože jedině tak se pneumatika chová správně. Zákonem daná minimální hloubka vzorku je 1,6 mm pro zimní pneumatiky. ADAC však kvůli bezpečnosti doporučuje nejméně 4 milimetry. Význam má i stáří pneumatik. Po šesti letech se snižuje přilnavost i při nízkých teplotách.

Montáž

Kdo přezouvá na zimní pneumatiky, měl by tak učinit na všech čtyřech kolech. S různými pneumatikami může být auto již při mírném brzdění náchylnější na smyk. Také se doporučuje přehazovat pneumatiky na nápravách.

Zimní pneumatiky v létě

Zimní pneumatiky musí poskytovat přilnavost na sněhu a ledu mnohem více, oproti letním pneumatikám. Jak je na tom tato vlastnost při letních teplotách? ADAC testoval tři modely nových zimních pneumatik vůči letním a celoročním pneumatikám. Zkoušky byly provedeny na jaře, kdy se teplota pohybovala v rozmezí 10 – 13°C a v létě při teplotě 25 – 30°C.

Suché silnice – Na suché vozovce je slabostí zimních pneumatik brzdění. V závislosti na teplotě a při průměrné rychlosti 100km/h je délka brzdné dráhy až 16 metrů. Při nižších teplotách jsou výsledky relativně dobré. Se zvyšující se hmotností vozidla se také projevuje zhoršení jízdní stability, kterou můžete pocítit v delších zatáčkách a na dálničních sjezdech.

U celoročních pneumatik je situace podobná – všechny celoroční pneumatiky mají mnohem delší brzdnou dráhu než letní pneumatiky.

Mokrá vozovka – Studie neprokázaly žádné významné rozdíly v brzdném výkonu na mokrých površích za různých teplot. Zimní pneumatiky, které mají dobré brzdné vlastnosti na mokru, se chovají podobně jako letní či celoroční pneumatiky. Zimní pneumatiky na mokré vozovce v létě vykazují pouze drobné nevýhody ve srovnání s letními pneumatikami.

Závěrem

K bezpečnosti – nedostatky na suché vozovce argumentují proti používání zimních pneumatik v létě. Což není překvapující: moderní pneumatiky jsou specialisté ve svých ročních období.

Absolutní celoroční pneumatiky neexistují. Vzhledem k tomu, že jsou navrženy jako zimní pneumatiky, chovají se v létě podobně jako zimní pneumatiky. Celoroční pneumatiky s horším zimním výkonem jsou zase lepší v létě než zimní pneumatiky, ale i ty mají co dohánět na suché vozovce.

Zimní pneu jsou na sníh vhodné do 4 mm hloubky běhounu, pak by měly být pneumatiky vyměněny – to některé z nás vede k tomu, dojíždět tyto pneumatiky v létě. Přestože se bloky běhounu deformují při brzdění, je manipulace a brzdná dráha poněkud lepší, než když by byly pneumatiky nové. Avšak vzhledem ke snížené hloubce dezénu, se za mokra dají očekávat bezpečnostní rizika.

8 mm hloubka dezénu zajišťuje pneumatikám maximální přilnavost – přesto je z právního hlediska nejnižší možná hloubka 1,6 mm. ADAC test dokazuje, že zimní výkon se může výrazně změnit, pokud je hloubka dezénu nižší než čtyři milimetry. Ideální je včasná výměna. Pokud však chcete zimní pneumatiky používat i v létě, musíte také počítat s výrazně delší brzdnou dráhu ve srovnání s letními pneumatikami.

PNEU U DRAKA je pneuservis v Břeclavi s rodinnou tradicí. Můžete se těšit na příjemné prostředí a příznivé ceny. Pomůžeme vám s přezutím vozu a také s výběrem pneu nebo opravou duší a pneumatik. Zatímco my budeme pracovat, vy si můžete dopřát šálek dobré kávy.

ADRESA A KONTAKTY

  • U Jánského dvora 190/42, 690 03 Břeclav
  • +420 774 371 615
  • +420 724 020 242
  • pneugajdos@gmail.com
  • Sledujte nás

Copyright © 2020 – www.pneudrak.cz. Všechna práva vyhrazena.